licencja transportowa w spółce na sprzedaż

Co oznacza licencja transportowa w spółce na sprzedaż?

7 listopada 2022

Co oznacza licencja transportowa w spółce na sprzedaż?

Prowadzenie działalności gospodarczej z zakresu usług transportowych i spedycyjnych wymaga uzyskania odpowiednich pozwoleń oraz licencji. Jedną z nich jest licencja transportowa, którą można otrzymać razem z gotową spółką do kupienia. Co to oznacza w praktyce? Kiedy warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

Czym są licencje transportowe?

W Polsce, aby móc legalnie prowadzić przedsiębiorstwo transportowe, należy założyć firmę (np. chociażby spółkę) oraz uzyskać właściwe licencje i zezwolenia. Niekiedy te procesy są długotrwałe i żmudne, trzeba spełnić szereg wymagań oraz składać komplety dokumentacji w odpowiednich urzędach. Nic więc dziwnego, że niektóre osoby decydują się na zakup gotowych spółek wraz z już gotowymi licencjami transportowymi. Jest to dla nich duża oszczędność czasu oraz nerwów, gdyż przeprawa z urzędami może być dla niektórych prawdziwym testem cierpliwości. Oczekiwanie na właściwą decyzję może trwać niekiedy nawet 3 miesiące, dlatego coraz więcej osób decyduje się na alternatywne rozwiązania.

Ale czym jest sama licencja transportowa? Z formalnego punku widzenia to decyzja administracyjna wydawana przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego lub inny określony w ustawie organ samorządu terytorialnego. Podmiot wnioskujący o wydanie takiej licencji powinien spełniać szereg warunków, które szczegółowo są określone w odpowiednich przepisach.

Kupno gotowej spółki transportowej

Niektórym osobom bardzo zależy na czasie, aby już w przeciągu kilku dni rozpocząć własną działalność z zakresu usług transportowych i spedycyjnych. Jednocześnie nie chcą oni przeprawiać się przez wszystkie formalności związane z wydawaniem decyzji. Właśnie dlatego decydują się na zakupienie gotowej spółki transportowej, która będzie zarejestrowana w KRS oraz będzie posiadała wyrobioną już licencję. W zależności od profilu planowanej działalności, można zdecydować się na takie licencje jak:

  1. licencja spedycyjna;
  2. licencja na transport międzynarodowy rzeczy;
  3. licencja na przewóz osób fizycznych.

Na rynku nietrudno znaleźć profesjonalne firmy, które zajmują się obrotem tego typu podmiotami. Z kolei jeżeli interesują Państwa spółki z o.o., wtedy warto skorzystać z usług Excelio. Od lat aktywnie działamy na rynku zakładania i sprzedaży spółek. Za każdym razem staramy się dopasować do potrzeb klienta oraz wsłuchujemy się w jego indywidualne pragnienia. Sprawdź naszą ofertę lub skontaktuj się bezpośrednio z jednym z naszych pracowników.