Czym jest sprzedaż gotowych spółek?

1 lutego 2023

Czym jest sprzedaż gotowych spółek?

W ostatnich latach na rynku pojawia się coraz więcej ofert związanych z kupnem i sprzedażą gotowej spółki. Jednak mało osób wyjaśnia, czym tak właściwie jest sprzedaż gotowych spółek i w jaki sposób to wygląda. Kiedy opłaca się skorzystać z tego typu rozwiązania?

Co to sprzedaż gotowych spółek?

Sprzedaż gotowych spółek polega na rejestracji lub skupie spółki, a następnie jej sprzedaniu osobie, która pragnie założyć własną firmę. Tego typu przedsięwzięciem zazwyczaj zajmują się wyspecjalizowane podmioty, w którym pracują specjaliści między innymi z zakresu prawa handlowego. Ci doskonale znają wszelkie procedury, pisma i dokumenty wymagane podczas rejestracji spółki. Wiedzą też, w jaki sposób je wypełnić, aby nie zawierały braków formalnych oraz błędów, które mogą powodować ich każdorazowe odesłanie z obowiązkiem poprawienia.

Dlatego kupno gotowej spółki jest bardzo korzystnym rozwiązaniem. Jest ono o tyle wygodne, o ile uświadomimy sobie, że już w dniu przeprowadzenia właściwej transakcji, będziemy mogli dokonywać działań w ramach nowo nabytej spółki, np. zawierać umowy czy wystawiać faktury. Jeżeli samodzielnie chcielibyśmy zarejestrować spółkę, trwa to średnio od 4 do 6 tygodni (przy założeniu że wszystkie wymagane dokumenty są prawidłowo uzupełnione). Warto również pamiętać o tym, że konieczne jest wtedy wniesienie opłat do notariusza, który potwierdzi autentyczność podpisów, a także opłat sądowych. Nie są to duże kwoty, jednak w sumie może uzbierać się całkiem okrągła sumka. To tylko kolejny argument przemawiający za tym, że warto skorzystać z kupna gotowej spółki.

Gotowe spółki na sprzedaż – charakterystyka

Wyjaśniliśmy już pokrótce, czym jest sprzedaż gotowych spółek, jednak warto również wiedzieć, czym się charakteryzują tego typu podmioty. Są one przygotowane do prowadzenia działalności gospodarczej, dlatego mają komplet niezbędnych dokumentów, w tym również tych, które potwierdzają nadanie odpowiednich numerów (NIP, REGON, KRS). Gotowe spółki w znacznej części przypadków posiadają także adres rejestracyjny oraz korespondencyjny, udzielany np. przez wirtualne biura.

Co więcej, gotowe spółki na sprzedaż można podzielić na te „czyste”, niezawierające historii oraz te, które te historię posiadają. Te drugie to podmioty, które w przeszłości były aktywne, ale ich właściciele postanowili je sprzedać. Spółka z historią jest atrakcyjna, ponieważ wtedy może zostać uznana za bardziej wiarygodną np. przez naszych potencjalnych klientów czy kontrahentów. „Czysta” spółka jest w pełni zarejestrowana i gotowa do działania. Warto pamiętać, że jednak nie posiada historii, co dla niektórych potencjalnych nabywców, może być uniedogodnieniem.

Firma Excelio oferuje zarówno „czyste” spółki, jak i te, które posiadają historię gospodarczą z obrotami. Sprawdź naszą ofertę!