Ile kosztuje gotowa spółka na sprzedaż?

15 lutego 2023

Ile kosztuje gotowa spółka na sprzedaż?

Przedsiębiorcy doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak czasochłonne i energochłonne jest prowadzenie własnego biznesu. W dzisiejszych czasach coraz więcej młodych osób porzuca pracę na etacie, aby rozpocząć własną działalność gospodarczą. Wtedy dobrym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w kupno gotowej spółki, co pozwoli nam skrócić do minimum czas potrzebny na niezbędne formalności. Ile może kosztować gotowa spółka na sprzedaż i dlaczego warto się tym zainteresować?

Gotowe spółki – cena

Na naszym rodzimym rynku działa wiele podmiotów, które specjalizują się w obrocie gotowymi spółkami na sprzedaż. Ceny są zróżnicowane i kształtuje je wiele różnych czynników, a każda z przedstawianych ofert jest nieco inna od poprzedniej. Specjaliści podają, że widełki cenowe za zakup gotowej spółki mogą wahać się od 3 000 zł do nawet ponad 100 000 zł. Oczywiście te najwyższe ceny dotyczą przede wszystkim gotowych spółek, które mają wysoki kapitał zakładowy, posiadają dodatkowe licencje oraz czystą historię bilansową.

Jednak jeżeli interesuje nas „zwykła”, nowa spółka z o.o. (o kapitale zakładowym w wysokości 5 000 zł), która jest gotowa do nabycia z dnia na dzień, i która pozwoli nam rozpocząć działalność gospodarczą, to możemy zamknąć się w kwocie już ok. 3000 zł. To bardzo dobre rozwiązanie dla tych, którzy nie są gotowi lub po prostu nie mają ochoty na samodzielne przygotowywanie poszczególnych dokumentów i wolą się skupić na chociażby doskonaleniu swojego przyszłego modelu biznesowego.

Od czego zależy cena gotowej spółki?

Jak widać na powyższym przykładzie, ceny gotowych spółek na sprzedaż są bardzo zróżnicowane. Niemal od razu nasuwa się wtedy pytanie, skąd wynikają takie rozbieżności w kwotach? Od czego zależy to, ile kosztuje gotowa spółka na sprzedaż? Przede wszystkim ma na to wpływ polityka cenowa firmy, od której postanawiamy kupić spółkę. Jedne proponują niższe, drugie wyższe ceny gotowych spółek, dlatego warto dokładnie przyjrzeć się poszczególnym ofertom.

Kolejnym czynnikiem determinującym cenę gotowej spółki będzie jej kapitał zakładowy. W znacznej większości przypadków będzie on wynosił 5 000 zł, co jest minimalną wymaganą kwotą dla spółek z o.o. (dla przykładu minimalny kapitał zakładowy w przypadku spółki komandytowo-akcyjnej wynosi 50 000 zł). Z tego wynika również kolejny czynnik wpływający na cenę nabycia gotowej spółki, a mianowicie jej rodzaj (np. z o.o., komandytowo-akcyjna, akcyjna).

Jeżeli jesteś zainteresowany kupnem gotowej spółki z o.o., serdecznie zapraszamy do kontaktu z jednym z przedstawicieli naszej firmy. Nie tylko wyczerpująco wprowadzi on Państwa w dane zagadnienie, lecz także przedstawi ofertę skrojoną na miary Państwa potrzeb. Zadzwoń, napisz lub wypełnij formularz kontaktowy.