
Jak wygląda procedura sprzedaży spółki z o.o.?
14 grudnia 2022
Jak wygląda procedura sprzedaży spółki z o.o.?
Z prawnego punktu widzenia spółka z o.o. (z ograniczoną odpowiedzialnością) jest spółką kapitałową, a to oznacza, że jej funkcjonowanie nie musi być ściśle powiązane ze swoimi założycielami. Dlatego coraz popularniejszą praktyką jest sprzedaż spółek z o.o. Jak wygląda tego typu procedura?
Procedura kupna-sprzedaży spółki z o.o.
Procedura kupna i sprzedaży spółki z o.o. wcale nie musi być skomplikowana i nie wiadomo jak trudna. Wszystko rozpoczyna się od odpowiedniej rezerwacji interesującej nas spółki w firmie, która zajmuje się obrotem tego typu podmiotami (jedną z takich firm jest chociażby Excelio). Kiedy już uda się uzgodnić, która spółka nas interesuje, kolejnym krokiem jest przygotowanie właściwej dokumentacji dotyczącej sprzedaży udziałów w spółce. Jest on kluczowy, aby wszystko mogło przebiec po naszej myśli.
Następnie odbywa się sprzedaż udziałów spółki przed notariuszem, który poświadcza autentyczność podpisów oraz dokumentów. W przypadku niedochowania tego punktu, umowa będzie uznawana za nieważną. Końcowym etapem jest przekazanie kompletu dokumentów spółki. Gratulacje! Od teraz możesz rozpocząć swoją własną działalność gospodarczą.
Sprzedaż spółki z o.o. – co warto jeszcze wiedzieć?
Warto uświadomić sobie, że sama sprzedaż spółki z o.o. to po prostu przeniesienie własności udziałów spółki na inny, nowy podmiot. Sama operacja jest szybka i stosunkowo prosta, a umowa, w maksymalnie uproszczonej wersji, nie powinna zająć więcej niż 1-2 strony formatu A4. Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że musi ona zostać sporządzona w formie z notarialnie poświadczonymi podpisami.
W następnej kolejności obecny zarząd spółki powinien zgłosić zamiar sprzedaży udziałów do sądu rejonowego. Tym samym wspólnik znika z rejestru KRS. W teorii sprawa wygląda bezproblemowo i prosto. W praktyce jednak należy uważać na różnego rodzaju „haczyki” oraz oszustów, którzy będą chcieli skorzystać na naszym braku czujności, a może nawet i niewiedzy. Oczywiście sama sprzedaż spółki z o.o. jest korzystniejsza i zdecydowanie szybsza od np. jej likwidacji, jednak warto uważać na to, komu sprzedajemy nasze udziały. Warto sprawdzić, czy nasz nabywca jest rzetelny, a cały proces przebiega w rynkowych warunkach. Kogo unikać? Przede wszystkim nabywców, których nie interesuje stan prawny ani ekonomiczny skupowanej spółki. Powinien to być dla nas jeden z sygnałów ostrzegawczych.
Firma Excelio od lat zajmuje się obrotem i obsługą prawną spółek. Wyróżnia nas terminowość, profesjonalizm, a także troska o potrzeby naszych klientów. Sprawdź naszą ofertę i przekonaj się sam.