sprzedaż gotowych spółek

Kupno gotowej spółki a rejestracja. Co się bardziej opłaca?

23 listopada 2022

Kupno gotowej spółki a rejestracja. Co się bardziej opłaca?

Postanowiłeś założyć własną działalność gospodarczą i właśnie stoisz przed dylematem, co jest bardziej opłacalne – zakup gotowej spółki czy jej rejestracja? Twoje wątpliwości są jak najbardziej uzasadnione, w szczególności, że na rynku pojawia się coraz więcej firm wyspecjalizowanych w obrocie gotowymi spółkami. Kiedy kupno gotowej spółki jest bardziej opłacalne niż jej samodzielna rejestracja?

Kiedy warto zainwestować w kupno gotowej spółki?

Kupno gotowej spółki może okazać się strzałem w dziesiątkę, jeżeli zależy nam przede wszystkim na czasie. Gotowa spółka posiada wszystkie niezbędne narzędzia do tego, aby prawidłowo prowadzić działalność gospodarczą. Została w pełni zarejestrowana, a co za tym idzie, posiada numer KRS, NIP, REGON. W dodatku ma prowadzone wymagane księgi rachunkowe oraz składane deklaracje VAT. Dzięki temu możemy rozpocząć działalność już po 1-2 dniach. Proces rejestracji spółki w tradycyjny sposób może trwać nawet do 6 tygodni, a więc o wiele dłużej. Niektóre osoby nie chcą tyle czekać, dlatego decydują się na tego typu zakup.

Kupienie gotowej spółki to dobre rozwiązanie również dla tych, którzy obawiają się formalności i nie czują się na siłach, aby samodzielnie przejść przez całą procedurę rejestracji. Kiedy decydujemy się na usługi zewnętrznych firm, wszelkie formalności powierzamy w ich ręce. Ma to swoją dodatkową zaletę w postaci gwarancji, że wszystkie dokumenty zostaną wypełnione prawidłowo i nie będą zawierały braków formalnych. To z pewnością pozwoli uniknąć dodatkowych nerwów i stresu.

Zakup gotowej spółki – zalety

Jednak to nie koniec wyższości zakupu gotowej spółki nad tradycyjną rejestracją. To rozwiązanie jest dobre również wtedy, gdy potrzebujemy spółki która ma określony staż, mimo że wcześniej nie prowadziła działalności operacyjnej. Staż spółki może być jednym z warunków wystartowania np. w przetargu czy wnioskowania o dotację. Dodatkowo spółki z dłuższym stażem są wiarygodniejsze oraz mogą zostać uznane za bardziej prestiżowe w oczach przyszłych kontrahentów.

Warto tutaj nadmienić, że niektóre dotacje mają wymóg, że mogą się o nie ubiegać tylko firmy, które działają na rynku krócej niż np. 12 miesięcy lub mają siedzibę w określonym województwie. W takim przypadku zakup gotowej spółki również okaże się zadowalającym rozwiązaniem. Jeżeli nie zależy Ci na żadnym z wyżej wymienionych aspekcie, a formalności i tygodniowe przeprawy z urzędami Ci nie straszne, wtedy warto rozważyć drugą opcję, czyli samodzielną rejestrację spółki.