czeskie spółki na sprzedaż

Spółki na sprzedaż w Czechach i Niemczech – dlaczego są tak popularne?

10 sierpnia 2022

Spółki na sprzedaż w Czechach i Niemczech – dlaczego są tak popularne?

Nie da się ukryć, że coraz atrakcyjniejsze stają się niemieckie i czeskie spółki na sprzedaż. Wielu przedsiębiorców decyduje się przenieść tam swoje przedsiębiorstwa, szczególnie ci z obszarów nadgranicznych. Ich motywacje są różnorakie, a my postaramy się przybliżyć, dlaczego spółki w m.in. Czechach na sprzedaż są tak popularne.

Spółki w Czechach i Niemczech na sprzedaż. Skąd wynika ich popularność?

W ostatnim czasie bardzo powszechne stało się kupowanie czeskich i niemieckich spółek wystawionych na sprzedaż. Takie decyzje przedsiębiorców wynikają z różnych motywacji, jednak warto nieco bliżej przyjrzeć się temu zjawisku. Większość ekspertów wskazuje, że przyczyną migracji polskich przedsiębiorstw do Czech czy Niemiec było wprowadzenie Polskiego Ładu, który w teorii miał uszczelnić polski system podatkowy, a w praktyce – wprowadził spore zamieszanie. Na tyle spore, że niektórzy przedsiębiorcy, szczególnie ci z obszarów nadgranicznych, postanowili przenieść swoje biznesy do naszych zachodnich i południowych sąsiadów.

Decyzja o tym, aby założyć firmę w Czechach lub Niemczech może wynikać także z tego, że w tych krajach panują trochę inne rozwiązania chociażby podatkowe czy administracyjne, co zachęca wielu potencjalnych przedsiębiorców. Przykładowo w Czechach minimalny kapitał zakładowy spółki z o.o. (w Czechach jej odmianą jest s.r.o.) wynosi 1 koronę czeską, podczas gdy w Polsce jest to 5 000 zł. Jak widać różnica jest ogromna i dla niektórych to wystarczający argument, by zdecydować się na omawiane rozwiązanie.

Niemieckie i czeskie spółki na sprzedaż

Wśród niektórych polskich przedsiębiorców panuje również przekonanie, że Czechy i Niemcy są rajami podatkowymi, co nie jest do końca prawdą. Oczywiście niektóre z rozwiązań podatkowych są korzystniejsze, jednak daleko im do warunków w tych państwach, które są określane właśnie rajami podatkowymi. Dla przykładu w Czechach obowiązuje 15% i 22% podatku dochodowego od osób fizycznych, 19% podatku dochodowego od osób prawnych oraz 21% i 15% podatku VAT.

Nic więc dziwnego, że stale rośnie zainteresowanie czeskimi i niemieckimi gotowymi spółkami na sprzedaż. Firmy specjalizujące się w obrocie tego typu podmiotami szybko zauważyły rosnący trend. Właśnie dlatego zaczęły oferować nie tylko polskie, lecz także czeskie i niemieckie gotowe spółki na sprzedaż, które mają już kapitał i zostały zarejestrowane jako płatnik VAT. Oczywiście chodzi o faktyczne działanie na terenie omawianych krajów, a nie tylko zarejestrowanie swojej siedziby w wirtualnych biurach chociażby w Pradze czy Berlinie.

Jeżeli interesują Państwa polskie gotowe spółki z o.o. na sprzedaż, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.