Rodzaje struktur prawnych spółek
3 listopada 2023
Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z biznesem, czy też poszukujesz optymalnej struktury prawnej dla swojej działalności, powinieneś poznać rodzaje spółek, żeby wiedzieć, którą wybrać. W artykule tym przedstawimy Ci różnorodność tych struktur oraz opiszemy je. Spółki stanowią fundamentalną strukturę biznesową, umożliwiającą współpracę i osiąganie celów biznesowych. Wybór rodzaju jej zależy od potrzeb, celów i preferencji partnerów biznesowych.
Spółki — rodzaje
Na początku podzielimy je na jawne i komandytowe. Spółka jawna to rodzaj, w której wspólnicy ponoszą nieograniczoną odpowiedzialność za zobowiązania spółki. Jest to forma spółki oparta na zaufaniu oraz wspólnych interesach. Spółka komandytowa łączy w sobie wspólników komplementariuszy, którzy ponoszą nieograniczoną odpowiedzialność, oraz komandytariuszy, którzy odpowiadają za zobowiązania tylko do wysokości wkładu.
W przypadku spółki jawnej wszyscy partnerzy odpowiadają nieograniczenie za zobowiązania wyznaczone w spółce. Natomiast w komandytowej, komandytariusze odpowiadają tylko do wysokości swego wkładu. W spółce jawnej decyzje podejmowane są wspólnie przez wszystkich partnerów, podczas gdy w spółce komandytowej, komplementariusze posiadają kontrolę operacyjną.
Istnieją jeszcze inne rodzaje spółek, którymi jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (z o.o.) i spółka akcyjna (S. A.). Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością (sp. z o.o.) – jest to najpopularniejsza forma prowadzenia biznesu w Polsce. Charakteryzuje się ona tym, że wspólnicy nie odpowiadają za zobowiązania spółki swoim prywatnym majątkiem. Jeśli jesteś ciekawy jak i gdzie kupić spółkę z o.o., kliknij tutaj. Spółka Akcyjna (S.A.) – spółka akcyjna jest formą, w której kapitał podzielony jest na akcje. Wspólnicy nie odpowiadają za zobowiązania, a ich udziały są wyrażone w postaci akcji.
Warunki zakładania spółek
Zakładanie spółek wymaga określonych formalności, takich jak sporządzenie dokumentów założycielskich, rejestracja w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz określenie statusu prawnych partnerów. W zależności od rodzaju spółki, wymagane dokumenty różnią się. Spółka jawna wymaga umowy spółki, podczas gdy spółka komandytowa dodatkowo potrzebuje umowy komandytowej.